joi, mai 21, 2009

CSU Ploiesti - ELBA Timisoara 2-0 si CSU Sibiu - CS Otopeni 1-1

CSU Ploiesti a invins in sala Constantin Jude din Timisoara pe ELBA cu 90-82 facand un pas imens catre un nou titlu de campioana, dupa un meci dominat in marea sa majoritate, gazdele reusind sa puna ceva probleme doar in prima repriza, cand au condus chiar si la peste 10 puncte. MVP ul partidei a fost extrema de forta a campionilor, Catalin Burlacu, acesta reusind sa inscrie 23 de puncte la care a adaugat si 7 recuperari, totalizand un indice de 28 la eficienta. Astfel, CSU Ploiesti se distanteaza la 2 lungimi de ELBA Timisoara, iar campionii mai au nevoie de doar un succes in urmatoarele 3 partide pentru a si trece in cont un nou titlu de campioni.

In sala Sporturilor in Otopeni, echipa gazda a intalnit in meciul 2 al finalei mici pe CSU Sibiu, sibienii impunandu se in meciul 1 acasa cu 90-86, intrun meci in care la oaspeti nu au jucat mai multi jucatori importanti. Meciul 2 a avut cam aceeasi disputare ca si partida precedenta, dar de aceasta data jucatorii din Otopeni s au impus in principal gratie unei evolutii de exceptie a lui Bojan Obradovic, autor a 27 de puncte si nu mai putin de 15 recuperari, el totalizand un indice de 35 la capitolul eficienta. Pe durata partidei ambele echipe au fost la conducere, la pauza conducand gazdele, iar dupa aceea oaspetii. La scorul de 92-92 cu 7 secunde ramase pe ceas Octavian Popa Calota a fost trimis la linia de pedeapsa unde a marcat o aruncare dar a irosit-o pe cealalta. Ilfovenii au avut ultima posesie si Aleksandar Belanovic a înscris un cos de 2 puncte care a pecetluit soarta partidei si a înghetat tabela de marcaj la 94-93. Astfel scorul la general este 1-1, meciul 3 fiind programat sambata la Sibiu.