marți, mai 05, 2009

CSU Ploiesti - CSU Sibiu, meciul 3

Maine, cu incepere de la ora 19 se va disputa in sala Olimpia din Ploiesti meciul al 3 lea al semifinalei campionatului national dintre CSU Ploiesti si CSU Sibiu. Pana acum, dupa 2 meciuri, sibienii conduc cu 2-0 ( 78-76 ; 78-75 ), ambele partide fiind castigate de elevii lui Peter Schomers la limita, dupa ce, in sfertul 4 al acestor meciuri au jucat foarte bine ( in meciul 2, scorul in sfertul 4 a fost 20-8 pentru sibieni ). Maine se anunta un duel foarte interesant intre campionii ultimelor 5 editii si temerara echipa a neamtului Peter Schomers, care, pana acum nu si a dezamagit suporterii, reusind sa se afle la adapostul unui confortabil 2-0, sibienii mai avand nevoie de doar 1 victorie in urmatoarele 3 partide pentru a accede in finala campionatului si, mai important, pentru a stopa dominarea ploiestenilor, care, de 5 ani incoace castiga tot ce se poate castiga la nivel national.
Sa vorbim despre primele 2 partide :
Meciul 1, CSU Ploiesti - CSU SIBIU 76-78 : un meci de uzura, un meci urat, cu ratari si nereusite de ambele parti, dar un meci foarte echilibrat, in care oaspetii din sala Olimpia au reusit sa se impuna pe final, datorita determinarii si a lui Earl Brown, care a jucat foarte bine in acest meci, facand legea de la 3 puncte, el si Cortney Scott terminand partida cu 23 de puncte inscrise "de caciula", C-Scott avand si un double-double, la cele 23 de puncte el si a mai adaugat si 10 recuperari. Dupa cum spuneam, meciul a fost unul mai degraba urat si de uzura, diferenta dintre cele 2 echipe pe tabela nu a trecut niciodata de 4-5 puncte. MVP : Earl Brown ( 23 puncte, 6 recuperari, 6/8 3 PT FG )
Meciul 2 , CSU SIBIU - CSU Ploiesti 78-75 : o a 2 a intalnire in care ploiestenii au venit dornici sa intoarca rezultatul in Palatul Sporturilor Transilvania din Sibiu, si sa recastige avantajul terenului propriu, pierdut in prima partida. Dar, cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea de la piata, ploiestenii au reusit "performanta" de a pierde partida dupa ce au condus din minutul 4 pana in minutul 38, ei terminand primul sfert in avantaj clar, 33-20, si practicand un joc excelent, ei parand ca vor sa termine partida inca din prima repriza. Acest lucru nu s a intamplat, chiar daca, la pauza echipa gazda era condusa cu 48-38, elevii lui Peter Schomers au revenit treptat in sferturile 3 si 4, reusind sa treaca in avantaj in minutul 39, 74-73, dupa aceea ei reusind sa se mentina in aceasta postura pana la final, cand atat Hargrove cat si Cepulis au ratat in ultimele 8 secunde aruncari de 3 puncte care puteau impinge meciul in prelungiri. MVP : Cortney Scott ( 19 puncte, 7 recuperari, 4 pase decisive ).

Statisticile primelor 2 partide:

2 PT M/A : CSU Sibiu : 50.61 % ( 41-81 ) ; CSU Ploiesti : 51.31 % ( 39-79 )
3 PT M/A : CSU Sibiu : 27.90 % ( 12-43 ) ; CSU Ploiesti : 35.29 % ( 12-34 )
FT M/A : CSU Sibiu : 60.31 % ( 38-63 ) ; CSU Ploiesti : 80.43 % ( 37-46 )
RPG : CSU Sibiu : 34.5 ( 69 ) ; CSU Ploiesti: 34.5 ( 69 )
ASS : CSU Sibiu : 13.5 ( 27 ) ; CSU Ploiesti : 13 ( 26 )
TO : CSU Sibiu : 13 ( 26 ) ; CSU Ploiesti 20 ( 40 )
PF : CSU Sibiu : 23.5 ( 47 ) ; CSU Ploiesti : 26 ( 52 )
ST : CSU Sibiu : 14 ( 28 ) ; CSU Ploiesti 7 ( 14 )
BPG : CSU Sibiu : 3 ( 1.5 ) ; CSU Ploiesti 3 ( 1.5 )
EFF : CSU Sibiu : 79 ( 158 ) ; CSU Ploiesti 76 ( 152 )

numarul din paranteza reprezinta totalul celor 2 partide, iar numarul din fata, media pe meci.